Teksty liturgii Mszy św.
Ml 3,1-4
Ps 24
Hbr 2,14-18
Łk 2,22-32

Maryja z Józefem przynoszą do Świątyni Jerozolimskiej Jezusa, aby przedstawić Go Bogu. Później to ofiarowanie Jezus dopełni na Krzyżu za zbawienie świata. Jest to też Święto Spotkania, spotkania Zbawiciela ze swoim ludem, który oczekuje Go w osobach Symeona i Anny. Bóg pragnie zaspokoić najgłębszą tęsknotę człowieka, przychodzi zawsze jeżeli człowiek Go pragnie. „ Najwyższym szczęściem dla człowieka jest widzieć Widzącego (… ) szczęśliwy jest ten, kto posiada Boga”. /św. Augustyn / Pięknie to ukazuje życie starca Symeona, jego imię znaczy – Bóg wysłuchał. Symeon to przede wszystkim człowiek słuchający Ducha! Jemu Duch święty objawił, że ujrzy Mesjasza,  za Jego natchnieniem udał się do świątyni i w wielkim tłumie rozpoznał Zbawiciela! Z radością błogosławi Boga, że wysłuchał i nawiedził swój lud. Podobnie prorokini Anna trwająca dniem i nocą na modlitwie w świątyni zaświadcza o przyjściu Mesjasza „On jest Światłością prawdziwą, która oświeca każdego człowieka, który na świat przychodzi”. Symeon i Anna uczą nas, że przyjaciele Boga umieją długo czekać na spełnienie Bożych obietnic; oraz jak przyjąć Jezusa do świątyni swojego serca. Dzisiaj na pamiątkę Ofiarowania Pańskiego zapalamy świecę i wyznajemy, że On jest Światłem naszego życia tu na ziemi ,a kiedyś w Niebie.

s. Katarzyna OP ze Świętej Anny